Infant Milk Formula

امروزه خواص شیر مادر بر کسی پوشیده نیست و شیر مادر نه تنها اولویت اول بلکه یگانه غذای سالم، مقوی و ایمن برای کودکان علی الخصوص نوزادان زیر 6ماه است. کامل و کافی بودن شیر مادر برای تغذیه نوزادان، تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد و محافظت آن در برابر بیماری ها و آلرژی ها، تقویت و افزایش هوش نوزاد، پیشگیری از دیابت در دوران بزرگسالی و … تنها گوشه ای از فوائد تغذیه با شیر مادر می باشد.

بعضی از مادران بنابر دلایلی شامل اختلالات ژنتیکی، بیماری ها، کمبود شیر و… قادر به تغذیه نوزاد خود نیستند هرچند راه کارهای موثر طب اسلامی همچنین درمان های طب نوین گزینه اول برای برگشت شیر مادر به سیکل تغذیه نوزادان است لکن نمی توان به طور کلی این دسته از مادران را نادیده گرفت اینجاست که تغذیه نوزاد با تغذیه ای که نزدیکترین خصوصیات را به شیر مادر چه از لحاظ سلامت و ایمنی و چه از لحاظ مواد مغذی و ویتامین ها دارد اهمیت پیدا میکند.

    در عصر حاضر و با پیشرفت فناوری پزشکی و صنعتی در بازار فرآورده های تغذیه ای وجود دارد که به عنوان جایگزین شیر مادر و یا مکمل آن به عنوان غذای کودک مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع غذا که با عنوان شیرهای آماده تغذیه کودک معمولا به صورت پودر خشک درداروخانه ها عرضه میشود بر پایه شیر گاو تولید شده است ( در بعضی از برندها با فراوانی بسیار اندک به لحاظ سطح تولید و توزیع در دنیا از شیر سویا نیز استفاده میشود)

   کلیه موادی که بعنوان ماده اولیه در تولید فرمول های پودر شیر نوزادان بکار می روند می بایست در بالاترین سطح کیفی و ایمنی غذایی تولید شده باشند. ساختار بدنی نوزادان و کودکان زیر 2 سال بسیار حساس و آسیب پذیر است و عدم اجرای استانداردهای خاص موجب بروز اثرات جبران ناپذیر در سلامت فرد تا پایان عمر خواهد شد.

شرکت صنایع پودر شیر مشهد که در سال 1381 به عنوان بزرگترین و مجهزترین کارخانه تولید پودر شیر برای شیر خواران در آسیای جنوب غربی با ظرفیت تولید 16000 تن در سال فعالیت خود را آغاز نموده است یکی از ذینفعان بیرونی موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی میباشد.

این شرکت در سال 1387 با شرکت فرانسوی دنون نوتریشیا به عنوان یک غول بزرگ در صنعت مواد غذایی با بیش از صد سال سابقه اقدام به سرمایه گذاری مشترک نمودند و تحت عنوان نوتریشیا ام ام پی به فعالیت خود ادامه دادند که از آن پس محصولات این شرکت با برندهای جهانی آپتامیل، آپتاکید و ببلاک روانه بازار گردیده است.

این شرکت شیر خام گاوی مورد استفاده خود را برای تولید پودر شیرخشک  نوزادان از مجتمع های دامپروری های واجد شرایط تهیه کرده و تحت نظارت های ویژه قرار می دهد تا اطمینان حاصل کند که کلیه فرآیندهای تولید آن بر پایه اصول GHP/GMP  می باشد و از آسایش دام گرفته تا  آلاینده های فیزیکوشیمیایی، میکروبی ، فلزات سنگین ، سموم و آفت کش ها ، توکسین های قارچی ، بقایای دارویی و آلرژن ها بدقت تحت نظارت مستمر قرار می دهد تا در نهایت شیرخام با کیفیت برتر و با استاندارد سخت گیرانه  IMF Grade را تولید و کیفیت آن را حتی پیش از ورود به کارخانه تضمین نماید.

قبل
بعد

موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی طبق تفاهم نامه ای ابتدا از سال 1392 با ارسال شیر مجتمع کنه بیست خود بصورت دو بار در هفته همکاری خود را با مجموعه دنون نوتریشیا ام ام پی جهت تولید شیر خشک نوزاد آغاز کرد.

لازم به یادآوری است شیر تازه گاوی در ابتدای ورود به کارخانه آن هم پس از طی شدن روند اجرایی دستور العمل های سختگیرانه تولید و پرورش دام که در مجتمع دامپروری کنه بیست رضوی اتفاق می افتد ابتدا برای کنترل فاکتورهایی شامل: درصد چربی، درصد پروتئین، رنگ و بو، درصد آب احتمالی اضافه شده، دانسیته و تست الکل مورد بازرسی اولیه قرار میگیرد.

همچنین و به طور همزمان نمونه هایی از شیر خام  برای آزمایش بار میکروبی، تعداد سلول های سوماتیک، میزان آفلاتوکسین، سالمونلا،و لیستریا به آزمایشگاه مبنا ارسال میگردد و پس از اینکه شیر تازه گاوی در فرآیند تولید کارخانه تبدیل به شیرخشک شد جهت آزمایش نهایی به خارج از ایران ارسال و در آزمایشگاه‌های شرکت دنون مورد بررسی قرار میگیرد.  به طور کلی فرآیندها و آزمایش های صورت گرفته بر روی فرآیندهای تولید این شیر  به دو بخش تقسیم میگردد

رعایت دستورالعمل های فنی و بهداشتی

 1. کنترل نهاده های دامی از نظر آلودگی به سالمونلا و مایکوتوکسین ها در بدو ورود به گاوداری
 2. تست های دوره ای مشخص برای آفلاتوکسین B1 خوراک که شامل اقلام کنسانتره ، علوفه ها و سیلوها می‌باشد
 3. آزمایش باقی مانده شوینده ها و ضدعفونی کننده ها در شیر ، مخازن و تانکر حمل شیر
 4. آزمایش فلزات سنگین در شیر و آب گاوداری
 5. رعایت پروتکل های کنترلی برای عدم وجود مواد خوراکی حساسیت زا و سموم شیمیایی در خوراک و در شیر
 6. رعایت پروتکل های بهداشتی برای کارکنان شیر دوشی ، محیط ، دستگاه ها و تانکر های حمل شیر

انجام آزمایشات لازم بر روی محصول تولیدی که باید حداقل های زیر را دارا باشد

 1. بار میکروبی شیر زیر 100 هزار
 2. تعداد سلول های سوماتیک شیر زیر 300 هزار
 3. آفلاتوکسین M1 زیر PPT 25
 4. عاری از سالمونلا
 5. عاری از لیستریا

   از سال 1392 تا سال 1394 با اقدامات جهادی مبتنی بر دانش متخصصان و جوانان متعهد این موسسه به تدریج تعداد نوبت های دریافت شیر کارخانه از هفته ای دوبار به هفته ای 6بار افزایش پیدا کرد تا اینکه در یک اقدام کم سابقه و در تاریخ 1394/10/29 مطابق با 2016/01/20 این موسسه توانست برای اولین بار در ایران موفق به کسب گواهینامه IMFG در تولید شیر جهت استحصال شیر خشک نوزاد در کشور گردد و به عنوان اولین مجتمع دامپروری ایران ریجستر شرکت دنون نوتریشیا گردد.

   شایان ذکر است شیر این مجتمع در ابتدا اجازه داشت تنها 20درصد در قوطی های شیرخشک این کارخانه مورد استفاده قرار گیرد اما امروز در جایی از توان فنی به لحاظ حفظ استاندادهای ایمنی ایستاده ایم که تنها مجتمع گاوداری کشور می‌باشیم که محصول تولیدی آن به طور مستقیم وارد خط تولید شیر خشک نوزاد زیر 6ماه در ایران میشود و به قوطی های شیرخشک بصورت 100درصد وارد میگردد.

   مجتمع دامپروری کنه بیست رضوی با پایان تکمیل فاز اول طرح توسعه به طور میانگین توان تولید روزانه 80تن شیر با کیفیت IMFG را دارد و قادر است بیش از نیمی از نیاز کشور را در این بخش برطرف سازد.