واحد تخصصی پرورش دام و تولید شیر IMF Grade کنه بیست رضوی

محل تشکیل اولین گله الیت دام سنگین - گاو نژاد هلشتاین در غرب آسیا

0 تن
میزان تولید شیر IMFG
0 مترمکعب
میزان تولید کود
0 راس
تعداد دام دوشا

مجتمع دامپروری کنه بیست به عنوان بزرگترین مجتمع دامپروری صنعتی شرق کشور در فاصله 15 کیلومتری از شهر مقدس مشهد ممتازترین واحد تولید و پرورش دام سنگین در موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی محسوب میشود. این مجتمع 63هکتاری ابتدا در سال ۱۳۶۷ در زمینی به مساحت حدود ۸ هکتار به منظور تولید شیر و گوشت و سایر فرآورده های دامی با خرید ۶۲۴ راس گاو هلشتاین فریزین کانادایی فعالیت خود را آغاز نمود.
در سال1392همکاری این مجتمع با شرکت دنون نوتریشیا فرانسه به عنوان یک غول بزرگ در صنعت مواد غذایی دردنیاآغازوبه عنوان اولین و تنها دارنده گواهینامهIMFGrade در ایران موفق به کسب این افتخار به جهت تولید شیر مناسب شیرخشک نوزاد شد.
همچنین با توجه به رویکردهای جدید موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی مبنی بر افزایش بهره وری‌های تولیدی، فعالیت های اصلاح نژادی و ورود به حوزه های HighTech، تولید محصولات پروتئینی فراسودمند، ایجاد بازارهای صادراتی و بی نیازی کشور از ورود کالای استراتژیک مانند شیرخشک نوزاد و…. این مجتمع به عنوان محل تاسیس و راه اندازی اولین گله الیت ژنتیکی دام سنگین- گاو نژاد هلشتاین در منطقه جنوب غربی آسیا تبدیل شده است.
در افتتاح فاز اول طرح توسعه مجتمع کنه بیست که با هزینه 100میلیارد تومان در خردادماه سال 1399 به بهره برداری رسید، ظرفیت کل دام از 2500 رأس به 6000 رأس تا نیمه اول سال 1400 و دام دوشا از 850 رأس به 2000 رأس تا همان تاریخ افزایش خواهد یافت که در نتیجه توان شیر تولیدی این مجتمع از 34 تن به 80 تن در روز رسید که این مقدار در حدود 30٪ از نیاز کشور به تولید شیر خشک نوزاد را مرتفع خواهد کرد.
شایان ذکر است با شروع به کار فاز دوم این پروژه که طی 5سال آینده بهره برداری خواهد شد تعداد کل گله به 15000 رأس و ظرفیت شیر تولیدی نیز به میزان بالغ بر 200 تن در روز خواهد رسید.

آدرس : مشهد، صدمتری، بلوار میامی، بعد از مهدی آباد، جاده روستای کنه بیست، مجتمع دامپروری کنه بیست رضوی
کد پستی : 9359151695