واحد های تخصصی تولید شیر ممتاز صنعتی و گاو پرواربندی مزرعه نمونه

0 تن
میزان تولید شیر ممتاز صنعتی
0 تن
میزان تولید کود
0 راس
تعداد دام دوشا

مزرعه نمونه آستان قدس رضوی به وسعت 7 هزار هکتار که در سال 1344 و در کیلومتر 7 جاده مشهد سرخس افتتاح شده است .این مجموعه بزرگ دارای سه واحد دامپروری می‌باشد که در سال 1389 و با توجه به سیاست های کلان سازمان اقتصادی وقت آستان قدس رضوی مبنی بر انجام فعالیت ها به صورت تخصصی، کاهش هزینه ها و افزایش بهره‌وری اداره و مالکیت آن در اختیار موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی قرار گرفت.

این واحد که قدیمی ترین و در حقیقت اولین واحد تولیدی دامپروری در سایت مزرعه نمونه می‌باشد در سال 1363 در زمینی به مساحت 12 هکتار و با خرید و واردات 500 راس تلیسه آبستن – نژاد هلشتاین از کشور آلمان تاسیس شده و به بهره برداری رسیده است.
پس از تخصصی کردن فعالیت واحدها و بررسی های فنی به عمل آمده متناسب با سیاست های جدید موسسه این واحد در حال حاضر به واحد تخصصی پرورش جوانه تبدیل شده است.

این واحد در سال 1366 در زمینی به مساحت 12هکتار با هدف پرورش و نگهداری گاو شیری و تولید شیر، گوشت و سایر فراورده های دامی تاسیس شد و در ابتدا با واردات 500 راس تلیسه آبستن از کشور کانادا آغاز به کار کرد که پس از زایمان میانگین تولید واحد به حدود 28 کیلوگرم رسید.
در سال 1389 و در پی سیاست های سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی جهت مدیریت تخصصی و خرید تجمیعی واحدها این مجموعه تحت پوشش موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی قرار گرفت .
در طی سالیان گذشته با بکار گیری اصول مدیریت فنی و روش‌های علمی بر اساس دانش روز دنیا و انجام عملیات ژنتیکی اصلاح نژادی بهره وری واحد به نحو چشمگیری افزایش یافته و در حال حاضر این واحد دارای 660 راس دام مولد و 530 راس دام دوشا و میانگین تولید43 کیلوگرم شیر روزانه به ازای هر راس دام به یکی ازگاوداری‌های موفق این موسسه تبدیل شده است.

واحد سه مزرعه نمونه در سال 1373 با هدف پرورش جوانه گوشتی و تولید تلیسه آبستن به عنوان گله پشتیبان واحد های 1 و 2 در زمینی به مساحت 24 هکتار افتتاح شد. این مجتمع در سال 1378 و به دنبال تکمیل ظرفیت واحدهای  1 و 2 به واحد شیری تغییر کاربری داد.

این مجتمع به دنبال انجام عملیات اصلاح نژادی و ارتقا مدیریت پرورش، در حال حاضر با دارا بودن تعداد 583 راس گاو دوشا دارای میانگین تولید 40 کیلوگرم شیر روزانه به ازاء هر راس دام میباشد.

آدرس : مشهد، کیلومتر 7 جاده مشهد-سرخس، مجتمع دامپروری مزرعه نمونه
کد پستی : 9167118124